6 filarów udanego związku – naszych sposobów

Zastanawiasz się czasem nad filarami udanego związku, dlaczego jednym układa się w związkach, a innym niekoniecznie? Myślałam nad tym i  odkryłam 6 filarów udanego związku, którymi chce się z Tobą podzielić. Przeczytaj i spróbuj zastosować w Waszym związku.

Tomek jest perfekcyjnym melancholikiem natomiast ja jestem połączeniem choleryka z sangwinikiem. Uzupełniamy się na wielu płaszczyznach życia i mamy wspólne zainteresowania, ale nie zgadzamy się we wszystkich kwestiach. Zdarzają się nam tematy, w których nie uzyskujemy kompromisów. Nasze sposoby są dość proste i teoretycznie oczywiste, ale może tylko dla nas?! Poznaj je 🙂

I. Rozmowy i kompromisy

Niby rzecz oczywista, ale dla wielu par rzadka i jednokierunkowa – monotematyczna.. Kwestia do przemyślenia:

  • czym dla Ciebie i Twojego partnera jest rozmowa?
  • o czym rozmawiacie?
  • czy rozmowy toczą się zawsze wokół tych samych zagadnień?
  • czy rozmawiacie codziennie?
  • czy słuchasz co ma do powiedzenia druga strona?
  • czy jesteś słuchana przez partnera?

Musisz pamiętać, że rozmowa to nie monolog albo mówienie jak do ściany. Najistotniejsze w rozmowach jest to, że mówią obie strony, ale i obie strony słuchają. I tu dochodzimy do kompromisów… Stosujecie wspólnie wypracowane kompromisy czy raczej walczysz o swoje racje jak lwica, a może zawsze ulegasz i odsuwasz swoje poglądy, racje na drugi plan?

Kwintesencją kompromisu jest poczucie, że nikt nie wygrał, ale też nikt nie przegrał, bo decyzja była wspólna. Takie sytuacje budują lepsze relacje i wzmacniają więzi.

II. Wsparcie i zrozumienie

Często czytam na grupach na Facebooku, że brakuje kobiecie wsparcia od partnera albo czuje się niezrozumiana. Tylko zastanawiam się czy kiedykolwiek powiedziała o tym swojemu mężczyźnie..? Odwróćmy perspektywę czy sama wspiera partnera i rozumie jego decyzje, postępowanie? Nie chce uogólniać, ale często nie mówimy o naszych potrzebach, oczekiwaniach.

Mężczyźni mają taką fajną cechę w sobie jak chcą coś to albo o tym mówią albo po prostu to robią – co często nas kobiety irytuje 🙂 Ale w tej kwestii powinnyśmy brać z nich przykład i mówić, że czegoś nam potrzeba.

III. Zaufanie

Ooo… To punkt, nad którym bardzo długo pracowałam. Tomek jest przystojny i kobiety go lubią, a ja jestem typem zazdrośnicy.. Uwierz mi, że bardzo ciężko było mi ufać tak bezgranicznie. Teraz Tomek jedzie w drugą delegacje na cały tydzień do Wielkiej Brytanii, a ja nie rozpaczam.. To nie znaczy, że nie tęsknie tylko wiem, że nie muszę martwić się o nasz związek.

Zazdrość psuje relacje i powoduje spięcia, które często są bezpodstawne. Co nie znaczy, że zawsze się mylimy. Wart ufać i rozmawiać, co jest dla Ciebie już raniące i  sprawia przykrość czy niepewność.

IV. Wspólne cele i dążenia

Nic tak nie łączy jak wspólne dążenie do celu i osiąganie go. Warto znaleźć coś wspólnego, takiego Waszego. Zbudujcie wspólne wyobrażenie o tej rzeczy, podróży czy uczuciu, które ma temu towarzyszyć. Cel nie musi być ogromny. Po prostu ma być Wasz 🙂

V. Miłość i seks

Miłość o niej pisze się wiele i na milion sposobów. Ponoć miłość jest, ale nikt jej nie spotkał. To nie prawda! Miłość można spotkać wszędzie i ja wiem to z autopsji. Tylko miłość ma wiele twarzy i czasem ciężko ją dostrzec w codziennej bieganinie. Zwolnij i rozejrzyj się za nią.

Seks i miłość idą w parze.. Jak to? Normalnie.

W naszej kulturze mimo, że seks jest wszędzie nie mówi się o tym. Jak kobieta zostaje matką to odniosła wrażenie, że seks staje się wtedy tematem tabu.. Nie lubię tematów tabu i mitów, że po ślubie to seks dwa razy w miesiącu wystarcza. Ale komu wystarcza i dlaczego mamy się mieścić w jakichś ramach? Nie wiem i dlatego opowiem Wam też o seksie oraz rozpalaniu żaru wciąż na nowo.

VI. Wspólny czas

Wisienką na torcie udanego związku jest wspólny czas. Tylko wszystkim tego czasu bark… Wspólne posiłki to już niezły początek, a może niedzielny spacer lub wieczorne pogaduchy? Możliwości jest wiele tylko często chęci brak. Poszukaj momentów, które możecie spędzić wspólnie i wykorzystuj je w 100%.

Czujesz niedosyt? I tak powinno być 🙂 Ponieważ każdy z tych punktów jest tak obszerny, że postanowiłam stworzyć na ich bazie cały cykl artykułów. 6 filarów udanego związku, to wstęp który ma naświetlić Ci obszary, o których będę pisać.

Zainteresowana? Daj mi o tym znać 🙂

Pozdrawiam,

Anka

2 comments / Add your comment below

Dodaj komentarz