Stwórzmy magię tych świąt + świąteczna checklista

Grudzień to czas niezwykły. Świąteczny klimat otacza nas wszędzie i jako mama chce przenieść odrobinę magii do życia mojego dziecka i bliskich. Tylko, dlaczego ta magia powoduje często zmęczenie, frustracje i brak czasu dla wszystkich? Nie tym razem, bo pomoże mi świąteczna checklista.

Zaplanuje wszystko wcześniej

Mamy pierwszy weekend grudnia, czyli to ostatnia chwila na stworzenie listy prezentów, kupienia kartek świątecznych i stworzenia świątecznego menu. Jednak zanim pochłonie Cię to wszystko to pomyśl ile chcesz (możesz) na to wydać, aby po świętach nie być totalnie spłukana.

PREZENTY

Pamiętaj budżet prezentowy obejmuje produkt z uwzględnieniem kosztów przesyłki, pakowania i ewentualnej wysyłki. Warto też pomyśleć o małym zapasie finansowym na super dodatki:) Kupując przez Internet oszczędzisz na pewno czas i nie ulegniesz pokusie sklepowych półek, a do tego, dlatego, że większość sklepów internetowych posiada możliwość ustawienia “widełek” finansowych, dzięki czemu wydasz tyle ile założyłaś.

DEKORACJE

Jeśli chodzi o dekoracje to tu jest duże pole do popisu, więc warto pomyśleć, co potrzebujemy i mieć konkretny zamysł na całość. Pomyśl, co potrzebujesz na początek. U mnie jest na pierwszym miejscu choinka i wszystko z nią związane – lampki, bombki i inne świecidełka. Kolejne będą okna z własnoręcznymi ozdobami, które musimy zrobić już, bo czas zaczyna nas gonić. Stół w tym roku nie przygotowuje świąt w domu, więc poza małym stroikiem nie muszę myśleć o obrusie, zastawie czy sztućcach. Ale jeśli Ty przygotowujesz uroczystą kolacje przejrzyj je, aby mieć pewność, że wszystko ładnie się będzie komponować.

Jeśli dodatkowo marzysz o zrobieniu własnoręcznie dekoracji na okno czy stół to ostatni dzwonek Kochana. Dodatkowo robisz ozdoby na choinkę – to już wiesz, co robisz w ten weekend 🙂 Włącz całą rodzinę w tworzenie dekoracji, ozdabianie oraz ubieranie choinki. Może nie będzie idealnie zrobione, ale na pewno wszyscy poczują magię wspólnych chwil.

MENU

Ostatni punkt planowania to cała gama smaków i zapachów. Miałam okazje robić to tylko raz w życiu, ale było to fajne doświadczenie mam nadzieję niebawem je powtórzyć. Ale wróćmy do planowania. Wszystko rozbija się na dwie podstawowe kwestie: czy będą potrawy tradycyjne czy jakieś inne. Pisząc menu warto też zastanowić się dla ilu osób będzie kolacja i ilu gości przewidujemy w święta. Pamiętaj, że tworzysz listę dań na CAŁE święta nie tylko na samą wigilię. Rozpisz potrawy na potrzebne produkty i stwórz z nich listę zakupów.

Pobierz swoją świąteczną checkliste kliknij📜

Gotowa? Czas start!

Grudzień już trwa i odliczanie dni do świąt również. Marzę o tym, abyś oszczędziła sobie stresu, frustracji i pracy na ostatnią chwilę. Warto już teraz zamówić prezenty i najlepiej od razu je zapakować. Dekoracje mogą powoli pojawiać się w domu, a niektóre zakupy spożywcze można zrobić wcześniej i zamrozić. Przygotuj wcześniej potrawy, które również można rozmrozić lub odgrzać w wigilie. Wysyłasz życzenia na kartkach świątecznych to warto już niedługo udać się na pocztę z wysłaniem ich. Pozostaje nam jeszcze posprzątać dom.

Najczęściej wielkie porządki robię wiosną i jesienią, ale w tym roku nie do końca poszło po mojej myśli. Dlatego chciałam w tym roku spróbować inaczej niż zwykle sprzątnąć nasze mieszkanie – pomieszczenie po pomieszczeniu -, ale okazało się, że jednak wole po swojemu. To jest mój plan na sprzątanie w 10 dni.

 1. Czyszczenie piekarnika, rozmrażanie zamrażarki, mycie szafek w kuchni, żyrandoli, sprzątanie pomieszczenia gospodarczego, spiżarni, garażu i balkonu.
 2. Sprzątanie w szafach z butami, ubraniami z uwzględnieniem wyrzucenia (wydania) rzeczy nienoszonych bądź już za dużych/ za małych, mycie okien i parapetów, pranie firanek, czyszczenie kratek wentylacyjnych i filtrów w okapie, mycie fug, wcieranie kurzu z górnych mebli, trzepanie dywanów, przejrzenie kosmetyków i górnych półek w komandorach/komodach.
 3. Czyszczenie mebli skórzanych i tapicerowanych, mycie drzwi, listew podłogowych i kafelków w łazience, odkurzenie zakamarków za szafami i łóżkami.
 4. Wycieranie kurzy, zmiana pościeli, mycie podłóg, łazienki, luster i ekranów TV, mycie lodówki, wytarcie jej półek i przejrzenie zawartości oraz przegotowaniem jej na produkty i potrawy świąteczne, mycie kosza i szafki, w której się znajduje, posprzątaj pokój dziecka z nim robiąc miejsce na nowe zabawki, pozbywając się za zgodą dziecka na wdanie/wyrzucenie starych zabawek.
 5. Odkurzanie, wycieranie blatów w kuchni i mycie zlewu, mycie umywalki w łazience, wyrzucanie śmieci, zmywanie naczyń i ścielenie łóżek.
 6. Ostatnie pranie przed świętami, prasownie obrusa na święta, przygotowanie ubrań świątecznych, odświeżenie zastawy i sztućców. Koniec!

Dom czysty to pozostaje tylko zadbać, aby wszystkie rzeczy od razu wracały na swoje miejsce i nie robiły niepotrzebnego bałaganu. Podziel obowiązki między domowników. Dbaj o to, abyś też mogła odpocząć w te święta.

Najważniejsze chwile tych świąt

Zaplanuj czas razem, aby grudzień był miesiącem rodzinnym. Magia rodzi się w momentach wspólnych nawet przy garach. No, chyba, że wszystkim rozkazujesz i krytykujesz, a nie doceniasz chęci i pomocy – wtedy powstanie raczej wrogość i awantura niż miłe i magiczne święta. To najważniejsza część listy dla całej rodziny. Ma tylko 6 punktów, ale dzięki nim w Twoim domu pojawi się prawdziwa świąteczny klimat.

 1. Wspólne pieczenie pierników.
 2. Wspólne ubieranie choinki.
 3. Gra planszowa dla całej rodziny.
 4. Rodzinne wyjście na kiermasz bożonarodzeniowy.
 5. Rodzinne tworzenie dekoracji.
 6. Wspólne spacery przy każdej nadarzającej się okazji z robieniem aniołków na śniegu, sankami i wojną na śnieżki (oczywiście, jeśli będzie śnieg).

Po za magicznymi i wyjątkowymi chwilami razem zadbaj również o czas na własne przemyślenia, podsumowanie roku, nowe cele na przyszły, kubek ciepłej herbaty lub gorącej czekolady. Niech święta niosą radość dawania oraz otrzymywania dobrej energii i budowania relacji rodzinnych, nauki współpracy oraz wzajemnej miłości i szacunku. Niech Twoje święta będą bajkowe, pełen dobra, a magia niech trwa przez cały rok. Zrób w czasie świąt coś dobrego dla siebie i swoich bliskich poczujcie dobroć w sercach. Czasem warto odpuścić np. wielkie sprzątanie na rzecz ładu i porządku w mniejszej skali, ale z dobrym słowem i pozytywną energią. Jedna czy dwie potrawy mniej na stole też nie zniszczą Ci świąt, a mogą dać Ci czas dla bliskich. Dlatego pomyśl w tym czasie o sobie i bliskich, na których Ci zależy.

Powodzenia! Nie zapomnij listy klik

Anka <3

Jest to drugi tekst w akcji Blogrudzień 2017, która będzie trwała przez cały miesiąc z wykluczeniem I i II Święta Bożonarodzeniowego. Całe to zamieszanie zostało stworzone przez Magdę autorkę bloga Magda M. Blog. W akcji bierze udział 29 blogerów każdy tworzy jeden tekst na jeden przyznany dzień. W ten sposób powstanie magiczny blogowy kalendarz grudniowy. Zajrzyjcie koniecznie!

Inne blogi biorące udział w akcji „Blogrudzień 2017”:

1 grudnia – Ewelina z Pozytywny dom
2 grudnia – Ania z Pępek świata
4 grudnia – Dagmara z Dziubdziak
5 grudnia – Kasia z Tarapatka
6 grudnia – Magda z Save the magic moments
7 grudnia – Mirka z Blond Pani Domu
8 grudnia – Sylwia z Matyczysko
9 grudnia – Gosia z Jaśkowe klimaty
10 grudnia – Karolina z Mlodamamma
11 grudnia – Karolina z Notatnik terapeuty
12 grudnia – Agnieszka z 321 start DIY
13 grudnia – Olga z polishgirlolga
14 grudnia – Sylwia z Młoda mama pisze
15 grudnia – Karolina z Wysmakowana
16 grudnia – Karolina z Dziecięca podróż
17 grudnia – Kamila z Ugotowane pozamiatane
18 grudnia – Agata z Wesellerka
19 grudnia – Emilia z Mama i syn zgrany team
20 grudnia – Iga z Z naciskiem na szczęście
21 grudnia – Karolina z Mama Karolina
22 grudnia – Monika z Mama na całego
23 grudnia – Agata z Beztroska mama
24 grudnia – Magda z Magda M.
27 grudnia – Asia z Humory zmory
28 grudnia – Natalia z Świat Tomskiego
29 grudnia – Justyna z Pogodnie przez życie
30 grudnia – Ola z Jasiovo
31 grudnia – Edyta z Mumnaopak

Polecam wpisy tematyczne:

25 comments / Add your comment below

 1. Moim ulubionym zadaniem jest chyba pieczenie pierników 🙂 Ze sprzątaniem rożne bywa 🙂

  1. To chyba ulubione zadanie większości i ubieranie choinki. Sprzątanie nie jest dla każdego 😉

  1. Och bratnia dusz.. Dekorowanie to moja pasja, a pieczenie (odkąd się na uczyłam) to czysta przyjemność. 🙂 Miłego korzystania z listy.

 2. Lubię świąteczne przygotowania. Nawet sprzątanie da się przeżyć. Ma ono jakiś taki mniej męczący wymiar, niż te cotygodniowe. Lubię, kiedy już zaczyna pachnieć w domu cynamonem i pomarańczami. A najbardziej uwielbiam ubieranie choinki.

  1. Miło się czyta o takim podejściu do świątecznych porządków. A co do ulubionych świątecznych zapachów to pierniki, grzane wino i pachnące drzewko.

  1. Każdy powinien spędzać grudzień tak jak czuje. Dla mnie najważniejsza jest radość moich mężczyzn (jeden lubi bardzo porządek a drugi światełka). Dlatego spełniam ich pragnienia 🙂 Na co dzień nie należę do perfekcyjnych pań domu 🙂

  1. Ale fajnie Mikołajki w Krakowie <3 My Mikołajki w domu, ale też w bardzo miłym klimacie. U nas też trochę wyjazdów i jeszcze kilka warsztatów, więc jest co zaplanować 🙂
   Powodzenia i podeślij przepis na ciasteczka migdałowe 🙂

 3. Od wielu lat nie czułam magii świąt, aż do teraz. Znowu wszystko jest nowe, nieznane i czuję pewien dreszczyk, taki sam, jak na chwilę przed otworzeniem prezentu, gdy miałam zaledwie kilka lat 🙂 W tym roku po raz pierwszy wigilię organizuję sama, jednak na błysk sprzątać nie będę :p

  1. Wigilia to bardzo szczególny dzień. Na razie ją tylko raz przygotowywałam i tylko dla naszej trójki, ale to było ciekawe doświadczenie. Liczę, że jeszcze będzie mi dane dostąpić tego zaszczytu dla większego grona 🙂
   Powodzenia!

 4. Naprawdę robisz te wszystkie rzeczy przed świętami? Takie generalne porządki i w ogóle? Podziwiam, bo ja tam sobie w ogóle nie zaprzątam tym głowy 🙂 Pewnie dlatego, że zawsze na święta wyjeżdżamy, więc robię tylko tak zwany porządek wyjazdowy, nie ma bowiem nic gorszego, niż przyjechać i zastać w domu bajzel.
  Przygotowania do świąt są zdecydowanie bardziej ekscytujące niż same święta. Pieczenie pierników, ubieranie choinki, kiermasz….A święta spędzamy tradycyjnie, z rodziną przy stole , śpiewając kolędy i odwiedzając kościół – najlepiej kilka różnych, bo w każdym jest inna szopka.
  Zaplanować wszystko wcześnie – to jest klucz do tego , by czas przygotowań był spokojny bez słynnej gonitwy.

  1. Lubię szybko posprzątać i już o tym nie myśleć tylko zając się strojeniem domu oraz zabawą z dzieckiem.
   Ale każdy wiem, że ma swoje tempo, w którym warto działać, aby z tego czasu mieć jak najwięcej przyjemność 🙂
   Owocnych przygotowań 🙂

  1. Bardzo się cieszę. Bez listy to jak bez ręki w świątecznym zgiełku 🙂 A najlepsze do realizacji listy jest dobry nastrój, świąteczne utwory i kubek gorącej czekolady <3

 5. Oj sprzątanie to zdecydowanie najmniej lubiany przeze mnie obowiązek przedświąteczny, ale dzięki checklistom chyba łatwiej go przeżyć 🙂 Przynajmniej widać, że leci do przodu

 6. Ja najbardziej lubię ten moment, kiedy już wróciliśmy albo goście poszli i można sobie popatrzeć na migające lampki choinkowe. Kolejny mój prywatny rytuał to dojadanie sałatki jarzynowej.

  1. wiesz moj ulubiony moment to kiedy wszyscy spia, swiatla sia juz zgaszone swieci tylko choinka 🙂 wlaczam komedie romantyczna, mam kubek kakao i delaketuje sie chwila. 🙂

Dodaj komentarz