Wybierz mądrze przedszkole dla swojego dziecka cz. 1

Przedszkole jest ogólnie przyjętym dobrem koniecznym. Skoro dziecko ma iść do niego, a Ty masz czuć się dobrze z tym. Pomyśl dobrze, zanim wybierzesz, którąkolwiek placówkę. W tej części ogólnie o zaletach i wadach tej instytucji oraz czym się różni przedszkole państwowe od prywatnego. Przeczytaj dokładnie!

Pierwsza rzecz, jaka Ci się nasuwa myśląc o przedszkolu

To ważna myśl, jaka jest i czy wiążą się z nią emocje. Szczerze ja się nie bałam wysłać Tymka do przedszkola, ale zastanawiało mnie, jakie będą Panie, z którymi będzie spędzał 5 godzin swojego życia. Myślałam o tym, jakie wrażenie na nim zrobi nowa przestrzeń oraz dzieci. Znam swoje dziecka i wiedziałam, że raczej nie potrzebuje adaptacji, aby wejść w nowe środowisko (nie pomyliłam się!). Nie spodziewałam się tylko innej sytuacji, która zakończyła naszą przygodę z Młodzieżowym Domem Kultury, który pełnił jakby funkcje przedszkola.

Pamiętaj, że nie każde dziecko jest szczęśliwe w przedszkolu i czasem warto się nad tym zastanowić, czy to jest rozwiązanie dla waszej rodziny. Wiem, że wielokrotnie chodzi o pieniądze, ale czy kosz przedszkola i czasem leków nie jest wyższy od Twojego czy Waszego dochodu? To wszystko warto przeanalizować zanim podejmiemy decyzję ostateczną.

Wybierając przedszkole zwróć uwagę na…

Wybierając przedszkole trzeba wybrać z pośród wielu ofert albo macie jakieś już upatrzone i nie wiecie, czy spełni wszystkie wymagania. Staraj się podejść do sprawy zdroworozsądkowo i zwróć uwagę nie tylko na koszt czy odległość placówki od domu, ale również inne istotne aspekty. Tutaj kilka drogowskazów, które mogą pomóc przy dokonywaniu wyboru.

Bezpieczeństwo i warunki lokalowe

Może wydawać Ci się, że przesadzam, ale przejdź się dokładnie po całym przedszkolu. Odwiedź sale, na których będzie bawić się Twoje dziecko. Szatnie, w której się przebiera i zostawia swoje rzeczy. Korytarz oraz co najważniejsze – łazienkę. Przyjrzyj się nim dokładnie. Zobacz czy są dostosowane do potrzeb dziecka? Czy są przestronne, czyste, estetyczne, mają wentylacje oraz czy są wystarczająco jasne, wesołe? Przyjrzyj się placowi zabaw – jeśli jest! Powinien być przede wszystkim bezpieczny, zadbany i przyjazny dla małego człowieka. Dowiedzcie się, czy w przedszkolu są monitoring, domofon oraz czy drzwi i furtki są zabezpieczone tak, aby uniemożliwić dziecku wyjście poza teren przedszkola.

Kadra nauczająca

Pani przedszkolanka powinna wzbudzać w nas poczucie bezpieczeństwa, zaufania i sympatii. Dzieci lgną do osób, które emanują radością i pozytywnym nastawieniem. Oczywiście nie skreślajcie Pani na dzień dobry, bo miała kwaśna minę na samym początku, przecież też ma prawo mieć gorszy dzień. Porozmawiajmy z osobą, która będzie spędzać najwięcej czasu z naszym dzieckiem. To głównie od jej podejścia zależy samopoczucie i początki edukacji maluszka. To ona będzie wprowadzać wasze dziecko w świat relacji międzyludzkich, pokazywać literki czy cyferki. Zapytaj się o kwalifikacje to nic złego wiedzieć, kto opiekuje się dzieckiem pod Twoją nie obecność. Powinny mieć skończone studia pedagogiczne kierunkowe. Miło jak posiada doświadczenie oraz dodatkowe kursy, a szczególnie kurs z pierwszej pomocy przed medycznej. Pamiętaj, że oprócz wychowawczyń w placówce znajdują się inne osoby, z którymi dziecko również ma styczność. Warto poznać albo, chociaż przyjrzeć pozostałym osobom (dyrektor, sprzątaczki, kucharki, logopedzi, psycholodzy oraz osoby prowadzące zajęcia dodatkowe), bo one również tworzą atmosferę i klimat tego miejsca.

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna proponowana przez przedszkole powinna składać się z podstawowego programu edukacyjnego zatwierdzonego przez MENiS i oferty dodatkowej. Zwróć uwagę czy program nie jest zbyt przepełniony albo za mało atrakcyjny dla Twojego dziecka! Czasem nam się wydaje, że więcej znaczy lepiej, ale przestymulowane dziecko nie jest wcale szczęśliwe. Dlatego patrząc na ofertę zobacz dokładnie, co jest dla Twojego maluszka najodpowiedniejsze. Powinna być możliwość korzystania z rytmiki, muzyki, zajęć sportowych czy nauki języka obcego.

Grupy

Najważniejsze jest upewnienie się ile dzieci będzie w grupie przypadać na jednego opiekuna, bo powinien przypadać jedna przedszkolanka na 10-cioro maluszków. Warto dowiedzieć się czy w grupie są tylko rówieśnicy czy jest to grupa jest mieszana. Wiadomo, że jeśli mieszana to młodsze dzieci uczą się od starszych koleżanek i kolegów.

Rytm dnia

Według przyjętych norm stały rytm dnia jest bardzo ważny dla małych dzieci, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Upewnij się jak to wygląda w wybranym przedszkolu czy  nauka, posiłki, spacery (o ile są – to też warto sprawdzić!) oraz odpoczynek kształtują optymalne wypełnienie dnia dziecka. Miej na uwadze natężenie ilości zajęć w ciągu dnia i całego tygodnia. Zbyt wypełniony grafik jest tak samo nie korzystny dla przedszkolaka jak zbyt swobodny.

Podejście do dziecka

Wydaje nam się, że każde przedszkole podchodzi indywidualnie do dziecka i tu się mylimy. Zapytaj się o podejście do dziecka, o metody wychowawczej stosowanej w danej placówce. Jeśli dziecko nie lubi lub nie chce spać w dzień jak reagują na to przedszkolanki? Czy zmuszają go do drzemki/ leżakowania czy maja jakieś alternatywy pt.: wspólne czytanie książeczek, rysowanie albo jakieś inne zajęcia. Pamiętajcie również, że większość przedszkoli wymaga, aby dziecko było odpieluszkowane. Zatem warto upewnić się czy wasz biegający z pieluchą malec zostanie przyjęty do wymarzonego przedszkola.

Jedzenie

To kwestia, która stresuje wielu rodziców! Warto zapoznać się z oferowanym przez przedszkole jadłospisem oraz firmą cateringową (poczytać opinie o niej). Zwróć uwagę czy jest wystarczająco urozmaicone, zbilansowana na potrzeby przedszkolaka i czy jest możliwość dostosowania jej do potrzeb Twojego dziecka. Pamiętaj, aby spytać czy dzieci mają wybór, co i w jakich ilościach zjadają, gdyż wmuszanie może prowadzić do poważnych zaburzeń żywieniowych na całe życie.

Adaptacja i pierwsze wrażenie

Adaptacja jest ważna dla dziecka, ale i dla rodzica, aby ocenić czy dziecko jest gotowe oraz jak sobie radzi z pierwszymi chwilami w nowym środowisku. Warto zorientować się, czy przedszkole przewiduje w ogóle adaptację i jak ona ma wyglądać. Często są to specjalnie zorganizowane zajęcia, aby pomóc dziecku w nowej sytuacji i przygotować je do przygody z przedszkolem.

Pamiętajmy, jakie też jest nasze pierwsze wrażenie związane z miejscem, w którym nasze dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie… Miałaś kiedyś tak, że odwiedziłaś jakieś przedszkole i od razu maiłaś ochotę wyjść, nie czułaś się komfortowo? Czy zostawiłabyś tam dziecko, które również może tak się tam czuć? Istotne jest, aby wybrane przedszkole wzbudzało zaufanie, które budzi dobre emocje w Tobie i Twoim dziecku.

Opłaty

To ważny punkt, aby upewnić się, że ceny, które podano są kompletne i nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Zdarza się, że przedszkola mają promocje na czesne, a później okazuje się np. że ta kwota jest ważna tylko przez pierwsze dwa miesiące albo nie zawiera opłat za materiały czy wyżywienie. Umowę, dlatego warto sprawdzić dwa razy!

Kontakt z rodzicami

To zawsze ważna kwestia, bo jesteśmy ciekawe jak tam nasze dziecko zachowywało się w przedszkolu czy zjadło wszystko itp. Warto zapytać jak często organizowane są zebrania dla rodziców, a także, w jaki sposób opiekunowie mają przekazywać nam najważniejsze dla nas informacje dotyczące dziecka.

Godziny otwarcia oraz lokalizacja

Godziny otwarcia przedszkola powinny być takie, abyś mogła spokojnie dojechać z pracy i bez stresu dla siebie oraz dziecka je odebrać. Ważna również jest lokalizacja placówki, bo stanie w korkach nie jest dla nikogo miłe. Tu nie chodzi tylko o odległość od domu czy pracy, ale o usytuowanie samej placówki – najfajniej byłoby, gdyby była otoczona zielenią.

Zalety przedszkola

Na pewno największa zaletą przedszkola jest kontakt z rówieśnikami oraz dziećmi w podobnym wieku, co sprzyja budowaniu relacji i społecznej przynależności. To zachęca dziecko do komunikowania się z innymi osobami niż mama czy tata oraz rozwoju mowy, wzbogacania słownictwa i komunikowania potrzeb. Dziecko musi nauczyć się działania w grupie, radzenia sobie w niej, działania w trakcie zabawy oraz czekania na swoją kolej.

Przedszkole realizuje program edukacyjny oraz zajęcia dopasowane do wielu dziecka, co pozwala je odpowiednio stymulować do rozwoju oraz zdobywania wiedzy właściwej dla danego wieku. Wiele placówek posiada już odpowiednie pomoce naukowe, pomoce edukacyjne oraz zabawki, które mają dodatkowo zachęcać je do samodzielnego rozwoju.

To plus dla wielu “zmęczonych” rodziców, że dziecko w przedszkolu ma możliwość rozładowania swojej energii. Odbywa się to w trakcie zajęć tanecznych, zajęciach z elementami gimnastyki, sportowych czy zabawy własnej. Dzięki czemu mama może spokojnie wrócić do pracy i wie, że jej dziecko w tym czasie świetnie się bawi albo odpocząć czy zająć się młodszym rodzeństwem szkraba.

Zaletą, której nie można pominąć to fakt, że dziecko staje się bardziej samodzielne. Nabywa nowe umiejętności czy wyrabia nawyki związane z higieną. Wiele dzieci uczy się w przedszkolu posługiwania się sztućcami, zapinania butów czy kurtki. Doświadczone przedszkolanki potrafią wychwycić w trakcie obserwacji na tle innych dzieci (rówieśników) nieprawidłowości rozwojowe czy lekkie upośledzenia i poinformować o tym rodziców.

Wady przedszkola

Nie widzisz, co dzieje się z Twoim dzieckiem oraz nie wiem do końca jak sobie radzi w nowe sytuacji. Nie masz wpływu, na jakość jedzenia oraz spożywaną ilość przez dziecko. Często jest to problematyczne szczególnie dla rodziców, których dzieci mają alergie, cukrzyce czy  choroby układu pokarmowego albo szkraby będące na diecie wegetariańskiej. W przedszkolach choroby roznoszą się w tempie ekspresowym i dla dzieci o osłabionym układzie odpornościowym nie są sprzyjające to warunki rozwojowe.

Na pewno minusem jest to, że nie masz do końca wpływy na panujące zasady w placówce, wpajane tam systemy wartości, przekonania czy religie, a często same mamy całkiem inne podejście do wielu spraw. Bywa tak, że idee są sprzeczne z naszymi poglądami czy wartościami, które chciałybyśmy wpoić dziecku.

Przedszkolanka to nadal tylko człowiek, który może mieć powołanie albo i nie. Cały problem w tym, że możemy natknąć się na taką osobę, która mimo zdobytego wykształcenia może nie lubić dzieci i że to właśnie ona będzie miała zajmować się naszą pociechą. Ostatecznie musimy pamiętać, że nikt i nic nie zastąpi naszemu dziecku rodziców. Nasze dziecko najlepiej czuje się z mamą i tatą, których zna i darzy zaufanie oraz miłością.

Masz wybór

Jeśli masz wybór i widzisz, że jednak przedszkole nie jest dla Ciebie i Twojego dziecka to skorzystaj z niego. Pamiętaj, że dobro dziecka jest najważniejsze i dlatego w naszym domu stawiamy na edukacje domową.

Jednak, jeśli wahasz się tylko między przedszkolem państwowym a przedszkolem prywatnym to wpadnij w następny czwartek na bloga, bo właśnie o tym będzie cały wpis. O różnicach istniejących między tymi dwoma placówkami oraz całym wachlarzem dostępnych profili przedszkoli prywatnych.

Pozdrawiam,

Anka <3

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić Ci korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close